fbpx
+48 668 922 850 biuro@acj.edu.pl

Jak uczyć się języka chińskiego ze słuchu – porady

Nauka chińskiego może wydawać się zadaniem trudnym, a nawet niemożliwym dla europejczyka. I choć rzeczywiście chiński nie należy do grupy języków „łatwych” zwłaszcza dla słowiańskich grup językowych, to jego nauka jest jak najbardziej możliwa.

Jedną z dróg nauki języka jest uczenie się ze słuchu. Chiński język należy do grupy tonalnych. Oznacza to, że intonacja ma tu nie tylko olbrzymie znaczenie, ale też może diametralnie zmieniać sens zdania czy wyrazu. Dlatego taki sposób przyswajania języka, powinien być prowadzony wedle kilku zasad.

Nauka języka chińskiego ze słuchu jest łatwiejsza, kiedy uczymy się danych zwrotów z kontekstu. Kiedy nie rozumiesz danego słowa, spróbuj odgadnąć jego znaczenie, zwracając uwagę na sytuacje – kontekst, w jakim zostało użyte.

Przydatne jest też wypisywanie słówek, które możesz uznać za stosowane. Jeśli na przykład wybierasz się do Chin na wakacje – poszukaj słów, które są związane z typowymi sytuacjami, które spotykają turystę w danym kraju. Kiedy jest to wyjazd służbowy – słów dotyczących zagadnień handlowych czy biznesowych.
Nieznane słówka należy nieustannie powtarzać. Nie próbuj zrozumieć wszystkiego od razu. Wysłuchując dany materiał kilkakrotnie, za każdym razem będziesz rozumiał coraz więcej. Nie idź też na łatwiznę. Kiedy nie rozumiesz danego słowa, najprostszym sposobem jest oczywiście zerknięcie do słownika czy na transkrypcje, ale w ten sposób nie nauczysz się ze słuchu danych zwrotów, a przynajmniej spowolnisz proces przyswajania. Ostatecznie wybierze takie materiały, jakie cię interesują. Staraj się oglądać filmy czy audycje, które poruszają tematy dla ciebie atrakcyjne. W ten sposób będziesz uczyć się szybciej.

Jak uczyć się języka chińskiego ze słuchu – porady
Jak uczyć się języka chińskiego ze słuchu – porady
Facebook

Strona korzysta z cookies, dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. więcej informacji

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony, bez zmiany swoich ustawień cookie oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Zamknij