Język chiński jest dla nas całkowicie obcy, ponieważ nie jesteśmy w stanie usłyszeć w nim żadnych nawet odrobinę podobnych słów, intonacja zbija nas z tropu, a kiedy zobaczymy chińskie napisy, jesteśmy zupełnie w lesie. Wiele rzeczy jest w stanie od języka chińskiego odstraszać, ale równocześnie jest to język niesamowicie ciekawy, a ciekawostki o języku chińskim potrafią przykuwać uwagę w czasie spotkań towarzyskich. Jedną z takich ciekawostek jest to, ze język chiński jest równocześnie bardzo prosty i złożony.


Prostota i złożoność
Sprzeczność tą należy rozumieć bardzo dosłownie. Prostota języka charakteryzuje się tym, że jest on w dużej mierze monosylabiczny. Łatwo to zauważyć słuchając kogoś z Chin, ponieważ można odnieść wrażenie, że na swój sposób „stęka” kolejne sylaby. A są to całe słowa. Trzeba zaznaczyć, że jest to mocne uproszczenie, ponieważ kiedyś język chiński nie był pod tym względem taki prosty, ale się ujednolicił.


Sęk w tym, że o żadnej jednolitości nie można tutaj mówić, ponieważ 1,3 miliarda ludzi mówiących po chińsku to tak naprawdę aż 7 różnych dialektów, które, co niewiarygodne, zapisuje się bardzo podobnie, ale w formie mówionej są wzajemnie zupełnie niezrozumiałe. Językiem do komunikacji globalnej jest język mandaryński, dawniej język urzędników, a reszta to dialekty lokalne. Różnorodność pomiędzy nimi w ich jednosylabowych formach w dużej mierze osiąga się poprzez bardzo zmienną intonację, co oznacza, że można zapisać całą kartkę pojedynczą głoską i wyjdzie z tego Ciekawostki o języku chińskim w pełni zrozumiały, złożony tekst, co wielokrotnie udowadniali chińscy poeci. Różnica miedzy słowami będzie polegała na intonacji właśnie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *