+48 668 922 850 biuro@acj.edu.pl

Jak rozpocząć naukę języka chińskiego?

Język chiński nie bez powodu zaliczany jest do najtrudniejszych do nauki dla obcokrajowców. Jak nauczyć się chińskiego, żeby być w stanie porozumieć się z osobami posługującymi się tym językiem?

jak rozpoczac naukę jezyka chińskiego Co powoduje największe problemy?
W nauce języka chińskiego występują dwa gigantyczne niestety problemy. Pierwszy z nich to wymowa, która jest na tyle różna od naszej, że struktury anatomiczne gardła rozwiniętego w dzieciństwie do naszych dźwięków sprawiają, że idealnie mówić nie będziemy nigdy. Druga trudność to alfabet, a w zasadzie zupełnie inna filozofia budowania pisma. My piszmy fonemami, czyli dźwiękami. Osoby posługujące się językiem chińskim piszą przede wszystkim koncepcjami. Ich alfabet to coś zupełnie innego niż nasz alfabet.

Od czego najlepiej zacząć?
Jak nauczyć się chińskiego? Najpierw trzeba słuchać. Dla osoby inteligentnej, która w dodatku zna jakiś inny język obcy, nauka chińskiego najłatwiejsza jest w sytuacji, kiedy może się dobrze osłuchać z naturalnym językiem. Ma on swój rytm, logikę, układ. Sama gramatyka i składnia wcale nie są skomplikowane i nawet nie rozumiejąc niczego, będzie można wyczuwać intencję mówcy. Równocześnie należy się zapoznawać z chińskim alfabetem poprzez poznawanie jego kolejnych wyrażeń. Warto jest to robić w ilościach po jednym znaku dziennie, wytrwale ćwicząc zapisywanie symbolu na kartce. Dopiero później można zacząć się skupiać na realnym znaczeniu kolejnych słów, a układanie ich w zdania to wyższa szkoła jazdy dla bardziej zaawansowanych. Na to przyjdzie czas.