Ciekawostki o języku chińskim
Język chiński jest dla nas całkowicie obcy, ponieważ nie jesteśmy w stanie usłyszeć w nim żadnych nawet odrobinę podobnych słów, intonacja zbija nas z tropu, a kiedy zobaczymy chińskie napisy, jesteśmy zupełnie w lesie. Wiele rzeczy jest w stanie od języka chińskiego odstraszać, ale równocześnie jest to język niesamowicie ciekawy, a ciekawostki o języku chińskim potrafią przykuwać uwagę w czasie spotkań towarzyskich. Jedną z takich ciekawostek jest to, ze język chiński jest równocześnie bardzo prosty i złożony.
Prostota i złożoność
Sprzeczność tą należy rozumieć bardzo dosłownie. Prostota języka charakteryzuje się tym, że jest on w dużej mierze monosylabiczny. Łatwo to zauważyć słuchając kogoś z Chin, ponieważ można odnieść wrażenie, że na swój sposób „stęka” kolejne sylaby. A są to całe słowa. Trzeba zaznaczyć, że jest to mocne uproszczenie, ponieważ kiedyś język chiński nie był pod tym względem taki prosty, ale się ujednolicił.
Sęk w tym, że o żadnej jednolitości nie można tutaj mówić, ponieważ 1,3 miliarda ludzi mówiących po chińsku to tak naprawdę aż 7 różnych dialektów, które, co niewiarygodne, zapisuje się bardzo podobnie, ale w formie mówionej są wzajemnie zupełnie niezrozumiałe. Językiem do komunikacji globalnej jest język mandaryński, dawniej język urzędników, a reszta to dialekty lokalne. Różnorodność pomiędzy nimi w ich jednosylabowych formach w dużej mierze osiąga się poprzez bardzo zmienną intonację, co oznacza, że można zapisać całą kartkę pojedynczą głoską i wyjdzie z tego Ciekawostki o języku chińskim w pełni zrozumiały, złożony tekst, co wielokrotnie udowadniali chińscy poeci. Różnica miedzy słowami będzie polegała na intonacji właśnie.