Język japoński dla Polaków – co warto wiedzieć
Fascynacja kulturą Kraju Kwitnącej Wiśni, chęć poszerzenia horyzontów czy potrzeba podniesienia kwalifikacji zawodowych sprawiają, że wielu Polaków decyduje się na naukę języka japońskiego. Często jednak już po pierwszym spotkaniu z wykładowcą pojawiają się wątpliwości związane przede wszystkim z tym, czy na pewno damy radę opanować tak odmienny od łacińskiego alfabet oraz dość nietypową składnię. W ACJ doskonale to rozumiemy, dlatego poniżej prezentujemy kilka przydatnych informacji dla Polaków, którzy chcą nauczyć się języka japońskiego.
Najważniejsze informacje
W przypadku japońskiego ciekawostką jest fakt, że jego pochodzenie nie jest do końca potwierdzone, a wśród najpopularniejszych hipotez znajduje się ta wiążąca jego korzenie z rodzinami języków uralo-ałtajskich. Posługuje się nim ponad 99% mieszkańców Japonii, a na liście najczęściej używanych języków na całym świecie znajduje się on w pierwszej dziesiątce. Obecnie funkcjonuje w nim wiele zapożyczeń z angielskiego, a funkcję słowotwórczą pełni aglutynacja – dodawanie znaczenia przy pomocy afiksów. Charakterystyczną cechą tego języka jest też mnogość zwrotów grzecznościowych funkcjonujących w każdej sferze życia, przede wszystkim w szkole oraz pracy.
Alfabet i gramatyka
Tym, co w nauce japońskiego najbardziej przeraża Polaków posługujących się alfabetem łacińskim jest oczywiście pismo, a właściwie jego trzy systemy – hiragana, katakana oraz kanji. Przyjmuje się, że do w miarę płynnej komunikacji należy poznać i zapamiętać co najmniej dwa tysiące znaków kanji, a także dodatkowo wszystkie znaki hiragany i katakany. Gramatyka, w przeciwieństwie do alfabetu, wydaje się być znacznie łatwiejszym do opanowania obszarem. Szyk zdań buduje się według schematu SOV – na pierwszym miejscu zawsze występuje podmiot, w środku dopełnienie, a na końcu orzeczenie. Co charakterystyczne dla japońskiego, w tym języku istnieją tylko dwa czasy (przeszły oraz teraźniejszo-przyszły) oraz liczne partykuły, które spełniają bardzo różne role w zdaniu i na początku mogą sprawiać pewne problemy w prawidłowym posługiwaniu się nimi.