Ile trwa nauka języka japońskiego?
Konieczność zdobycia nowych kompetencji czy też chęć poszerzenia własnej wiedzy i zrobienia czegoś dla siebie to najczęściej wymieniane czynniki motywujące nas do udziału w kursach językowych. Bardzo często jednak jeszcze przed przystąpieniem do pierwszych zajęć zadajemy sobie pytanie o to, ile tak właściwie czasu zajmie nauka i jak długo będziemy musieli szkolić umiejętności, aby w zadowalającym stopniu móc posługiwać się wybranym językiem w mowie oraz piśmie. Takie podejście w zasadzie nie dziwi, ponieważ inwestując pieniądze, czas i wysiłek oczekujemy widocznych rezultatów. Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ jest to bardzo indywidualna kwestia – szczególnie w przypadku japońskiego.
Nauka japońskiego – jak długo trwa?
Kilka tygodni, kilka miesięcy, a może kilka lat? Przystępując do nauki języka japońskiego od podstaw na pewno nie możemy się nastawiać na to, że już po kilku tygodniach będziemy bez problemu porozumiewać się z rodowitymi Japończykami oraz płynnie czytać literaturę powstającą w Kraju Kwitnącej Wiśni. Choć jest to język fonetycznie przystępny, a jego zasady gramatyczne również nie należą do szczególnie skomplikowanych, to jednak konieczność poznania dwóch 46-znakowych sylabariuszy (hiragany i katakany) oraz przynajmniej kilkuset znaków kanji jest dla Polaków sporym wyzwaniem.
Ćwiczenie czyni mistrza
Nauka pisania oraz czytania wymaga dyscypliny, systematyczności, a także dobrej pamięci i może zająć wiele lat, jeżeli oczekujemy opanowania umiejętności na poziomie akademickim. Warto jednak zaznaczyć, że podstawowych zwrotów, zasad gramatycznych oraz znaków możemy nauczyć się dość szybko, szczególnie jeżeli wybierzemy dobrze zorganizowany kurs języka japońskiego, podczas którego niezbędną wiedzę przekaże nam native speaker. W zależności od tego jak intensywnie będziemy szkolić nasze umiejętności, już po dwóch lub trzech miesiącach zauważymy postępy, a po około roku powinniśmy na tyle oswoić się ze specyfiką języka, że będziemy w stanie porozumiewać się w stopniu co najmniej komunikatywnym.