Nauka kalligraficznego piśmiennictwa hiragany i katakany
W Japonii pisanie to coś więcej niż zapis mowy. Ta prosta czynność, którą większość z nas wykonuje bez większego namysłu, zyskała tam rangę sztuki. Kaligrafia japońska, podobnie jak jej nauka, wymaga cierpliwości, skupienia i dokładności. Do zapisywania znaków katakany i hiragany używa się tradycyjnych narzędzi, takich jak pędzle. Obowiązkowymi elementami są także tusz i kamień do rozcierania go, naczynie z wodą oraz specjalny, podłużny ciężarek dociskający papier.
Jeżeli więc szukasz lekcji, które pomogą Ci zapoznać się z kulturą kraju kwitnącej wiśni i przy okazji również z nauką prawidłowego zapisu znaków katakany i hiragany, to sprawdź nasz kurs japońskiej kaligrafii i czytaj dalej.
Hiragana, katakana i kanji – czym dokładnie są?
Alfabet to zbiór znaków będących zapisem mowy. Z samej definicji mogłoby się wydawać, że powinien być wyłącznie jeden. Jednak w przypadku języka japońskiego jest nieco inaczej. W Japonii funkcjonują aż dwa alfabety, a mianowicie hiragana i katakana. Obok nich znajdują się jeszcze kanji – logogramy, czyli znaki oznaczające całe słowa. Każdy z nich obejmuje około 50 znaków, odzwierciedlających konkretne sylaby. Obok znajduje się jeszcze kanji – logogramy, czyli znaki oznaczające całe słowa. Brzmi skomplikowanie? Pewnie nie pocieszy Cię fakt, że każdy ze znaków musi być zapisany w odpowiedni sposób i istotna jest nawet kolejność stawiania linii. Tutaj jednak z pomocą przychodzi nauka kaligrafii.
Dlaczego warto spróbować swoich sił w kaligrafii?
Koncentracja to jedna z umiejętności, którymi musi wykazać się każdy uczeń japońskiego. Ilość kanji jest szacowana na około 50 tysięcy, jednak liczba używanych znaków nie jest tak wielka. Obecne minimum ustalone przez japońskie Ministerstwo Edukacji wynosi 2136 znaków. Kaligrafia pomoże Ci nie tylko w nauce kolejności zapisu poszczególnych części znaków, ale również w zbudowaniu wytrwałości, która jest tutaj niezbędna.
Czy można nauczyć się języka japońskiego bez tradycyjnej sztuki pisania? Oczywiście, że można. Jednak nauka kaligrafii ma wiele zalet, które wpłyną na łatwość zapamiętywania nowych rzeczy, między innymi kolejnych znaków hiragany i katakany. Co więcej, jeśli chcesz poznać historię i kulturę Japonii, to zdecydowanie nie powinieneś pomijać takich zajęć.